Slovensko malo jeden z najúspešnejších turistických rokov v histórii
Cestovnému ruchu na Slovensku sa vlani darilo najlepšie za posledných päť rokov. Celkový počet turistov prekročil hranicu 4 miliónov, čo sa od 90. rokov podarilo dosiahnuť len raz, v predkrízovom roku 2008. Záujem o dovolenku na Slovensku rástol nielen u zahraničných, ale aj u domácich návštevníkov.
„Vlani navštívilo Slovensko celkovo 4 048 505 turistov, čo predstavuje nárast o viac ako 7 percent. Je to najvyšší počet, aký sme v posledných piatich rokoch zaznamenali. Navyše mierne sa zvyšuje aj priemerný počet nocí, ktoré u nás trávia. Potvrdzuje sa, že naša aktívna práca prináša konkrétne výsledky a Slovensko sa stáva v očiach turistov čoraz zaujímavejšou destináciou,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.
Nárast bol zaznamenaný tak u zahraničných návštevníkov, ako aj u domácich. Celkovo prišlo vlani na Slovensko 1 669 948 návštevníkov zo zahraničia, čo je medziročne o 9,3 % viac. Na Slovensku strávili 4 340 009 nocí. Najviac zahraničných turistov prišlo vlani z Českej republiky (492 713). Nasledovali turisti z Poľska (167 751), Nemecka (153 814), Ukrajiny (79 988), Rakúska (73 862), Maďarska (68 832), Ruska (54 471), Talianska (53 969) a Spojeného kráľovstva (50 255).
Domáci turisti sú však aj naďalej základom cestovného ruchu, pretože tvorili takmer 60 percent klientely. Vlani trávilo na Slovensku svoju dovolenku celkovo 2 378 557 Slovákov, čo je medziročne viac o 5,9 %. V rôznych ubytovacích zariadeniach strávili 7 146 562 nocí, v priemere tam tak strávili 3 noci.
Nárast počtu turistov sa pritom podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska prejavil aj v náraste príjmov. Príjmy z aktívneho zahraničného cestovného ruchu Slovenska dosiahli podľa predbežných údajov za uplynulý rok 1,9245 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 7,6 percenta. „Rastúce príjmy sú dobrou správou nielen pre naše hospodárstvo, ale aj veľkou príležitosťou pre všetkých podnikateľov v oblasti cestovného ruchu a ľudí zamestnaných v tejto oblasti,“ dodal F. Palko.
Rezort zároveň podniká viaceré kroky, aby trend rastu udržal aj v budúcnosti. Ide napríklad o rozvoj destinačného manažmentu a dotácie pre rozvoj cestovného ruchu. „Kľúčovým je z môjho pohľadu aj zvyšovanie kvality poskytovaných služieb,“ povedal F. Palko. Ako dodal ministerstvo minulý týždeň v Nemecku podpísalo kontrakt na zakúpenie licencie na zavádzanie systému kvality. Ten bude základom slovenského systému hodnotenia kvality ubytovacích, stravovacích a ďalších doplnkových služieb, ktorý chce začať ministerstvo implementovať už v budúcom roku.