Hvezdáreň a planetárium M.R. Štefánika

Hlohovec je jedno z málo miest na Slovensku, kde sa nachádza planetárium.

Hlohovec patrí k malému počtu miest na Slovensku, kde sa nachádza hvezdáreň a planetárium. Naše zariadenie slúži najmä na osvetovú a vzdelávaciu činnosť, popularizáciu astronómie a vedeckú činnosť.

V sále s kapacitou 56 miest je umiestnené planetárium ZKP-2 firmy Zeiss, ktoré umožňuje premietať na kopulu umelú oblohu, Slnko, Mesiac, planéty, hviezdy viditeľné voľným okom, Mliečnu dráhu a to všetko v rôznych ročných obdobiach a zo zemepisných šírok od severného pólu po južný. Súčasťou projekcie je aj niekoľko menších projektorov: model Slnečnej sústavy, Jupiter so štyrmi Galileiho mesiacmi, kométa, meteory a umelá družica Zeme.

Pre ZŠ, SŠ poskytujeme exkurzie do planetária, programy pre verejnosť a astronomické pozorovania Slnka, príp. aj nočnej oblohy. Ročne nás navštívi takmer 20 tisíc návštevníkov. Máme pripravených niekoľko kvalitných programov, odborných filmov a videozáznamov z oblasti astronómie.

Organizujeme záujmovú činnosť detí a mládeže v rámci Astronomického krúžku pre žiakov ZŠ a Klubu mladých astronómov pre študentov SŠ. Pripravujeme alebo sa podieľame na príprave rôznych zrazov, stretnutí a seminárov určených pre mládež, študentov, učiteľov, širokú verejnosť ale aj vedcov.


Kontaktné údaje:

Tel: 033 7301828
planetarium @zupa-tt.sk
www.hvezdaren.org
 

Adresa:

Sládkovičova č.41
Hlohovec

Zaradenie

Múzeá


GPS súradnice

48.420061 17.797069« Späť
Košicemax. 25°Cmin. 14°C
Bratislavamax. 26°Cmin. 16°C
Žilinamax. 25°Cmin. 13°C
Banská Bystricamax. 25°Cmin. 13°C